Ось, нарешті, ви отримали омріяну роботу, і здається, що все найскладніше позаду. Вам більше не треба розсилати резюме, писати супровідні листи, ходити на співбесіди. Але попереду вас чекає не менш складний та відповідальний етап – випробувальний термін. Тож надамо кілька порад, щоб допомогти успішно пройти цей етап та стати повноцінним співробітником компанії.
- Узгодьте план роботи
Для того, щоб зрозуміти специфіку роботи й освоїтися на новому місці, вам знадобиться час. Тож варто узгодити індивідуальний план роботи впродовж випробувального терміну.
- Покажіть себе з кращого боку
У цей період вам необхідно повністю сконцентруватися на роботі і створити гарне перше враження про себе. Пам’ятайте, головне завдання під час випробувального терміну – показати себе справжнім професіоналом, який може впоратися з будь-яким завданням.
- Не бійтеся ставити запитання
Часто в нових співробітників не вистачає досвіду та специфічних знань, але вони соромляться запитувати й уточнювати деталі завдань у керівництва чи колег, тому помиляються. Пам’ятайте, що навіть недоречні запитання – це краще, ніж шкода від помилок.
- Проявляйте ініціативу
Зазвичай керівники цінують ініціативу своїх співробітників, тому не бійтеся її проявляти, навіть, якщо вважаєте себе недосвідченим. Можливо саме ваші ідеї сподобаються керівництву та допоможуть успішно пройти випробувальний термін.
- Зберігайте «запал»
Часто людина, відпрацювавши певний час у компанії за випробувальним терміном, починає відчувати себе в колективі «своїм» і вже з’являється спокуса в робочий час заглянути в соціальні мережі або пошукати причину, щоб в п’ятницю піти з роботи раніше. Не поспішайте!
І головне, пам’ятайте, згідно з ст. 27 Кодексу законів про працю України строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, – шести місяців. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця. До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.